Cukrzyca - główny czynnik ryzyka choroby nerek

Cukrzyca, zwykle nazywana cukrzycą, jest chorobą, w której organizm nie wytwarza wystarczającej stopa cukrzycowa i jej leczenie ilości insuliny lub nie może prawidłowo stosować prawidłowych ilości insuliny. Insulina jest hormonem, który reguluje ilość cukru we krwi. Wysoki poziom cukru we krwi może powodować problemy w wielu częściach ciała.

Czy są różne rodzaje cukrzycy?

Najczęściej są to Typ 1 i Typ 2. Cukrzyca typu 1 występuje zwykle u dzieci. Jest również nazywana cukrzycą typu młodzieńczego lub cukrzycą insulinozależną. W tym typie trzustka nie wytwarza wystarczającej ilości insuliny, a wstrzyknięcia insuliny należy wykonywać do końca życia.

Cukrzyca typu 2, która jest bardziej powszechna, zwykle występuje u osób po 40. roku życia i nazywa się cukrzycą występującą u dorosłych. Jest również nazywana cukrzycą insulinoniezależną. W typie 2 trzustka wytwarza insulinę, ale organizm nie używa jej prawidłowo. Wysoki poziom cukru we krwi często można kontrolować, stosując dietę i / lub przyjmując leki, chociaż niektórzy pacjenci muszą przyjmować insulinę. Cukrzyca typu 2 jest szczególnie rozpowszechniona wśród Afroamerykanów, Indian amerykańskich, mieszkańców Ameryki Łacińskiej i Amerykanów pochodzenia azjatyckiego.

Co robi cukrzyca z nerkami?

Z cukrzycą małe naczynia krwionośne w ciele są zranione. Kiedy naczynia krwionośne w nerkach są uszkodzone, nerki nie mogą prawidłowo wyczyścić krwi. Twoje ciało zatrzyma więcej wody i soli niż powinno, co może spowodować przyrost masy ciała i obrzęk kostki. Możesz mieć białko w moczu. Ponadto, we krwi będą gromadzić się odpady. Cukrzyca może również powodować uszkodzenie nerwów w twoim ciele. Może to powodować trudności w opróżnianiu pęcherza. Ciśnienie wynikające z twojego pełnego pęcherza może cofnąć się i zranić nerki. Ponadto, jeśli mocz pozostanie w pęcherzu przez długi czas, możesz rozwinąć infekcję z szybkiego wzrostu bakterii w moczu, który ma wysoki poziom cukru.

Ilu pacjentów z cukrzycą rozwinie chorobę nerek?

Około 30 procent pacjentów z cukrzycą typu 1 (choroba młodzieńcza) i 10 do 40 procent osób z cukrzycą typu 2 (początek dorosłości) w końcu cierpi na niewydolność nerek. Jakie są wczesne objawy choroby nerek u pacjentów z cukrzycą?

Najwcześniejszym objawem cukrzycowej choroby nerek jest zwiększone wydalanie albuminy z moczem. Jest to obecne na długo przed tym, jak zwykłe testy przeprowadzone w gabinecie lekarskim świadczą o chorobie nerek, dlatego ważne jest, aby ten test był przeprowadzany raz w roku. Może wystąpić zwiększenie masy ciała i obrzęk kostki. Będziesz korzystać z łazienki więcej w nocy. Twoje ciśnienie krwi może być zbyt wysokie. Jako osoba z cukrzycą należy sprawdzać krew, mocz i ciśnienie krwi co najmniej raz w roku. Doprowadzi to do lepszej kontroli choroby i wczesnego leczenia wysokiego ciśnienia krwi i chorób nerek. Utrzymywanie kontroli nad cukrzycą może zmniejszyć ryzyko rozwoju ciężkiej choroby nerek.

Jakie są późne oznaki choroby nerek u pacjentów z cukrzycą?

Gdy twoje nerki zawodzą, poziom azotu mocznika we krwi (BUN) wzrośnie, a także poziom kreatyniny we krwi. Mogą również wystąpić nudności, wymioty, utrata apetytu, osłabienie, zwiększenie zmęczenia, swędzenie, skurcze mięśni (szczególnie w nogach) i niedokrwistość (mała liczba krwinek). Może się okazać, że potrzebujesz mniej insuliny. Dzieje się tak dlatego, że chore nerki powodują mniejszy rozkład insuliny. W przypadku wystąpienia któregokolwiek z tych objawów, należy skontaktować się z lekarzem.

Jeśli nie zostaną wykryte żadne inne problemy, lekarz będzie starał się utrzymać czynność nerek tak długo, jak to możliwe. Wykazano, że stosowanie leków o wysokim ciśnieniu nazywanych inhibitorami konwertazy angiotensyny (ACE) pomaga spowolnić utratę czynności nerek.

W jaki sposób nerki pracują tak długo, jak to możliwe?

Lekarz nerek, zwany nefrologiem, zaplanuje leczenie z tobą, twoją rodziną i dietetykiem. Dwie rzeczy, o których należy pamiętać, aby utrzymać zdrowe nerki, kontrolują wysokie ciśnienie krwi w połączeniu z inhibitorem ACE i podążaniem za dietą diabetologiczną. Ograniczenie białka w diecie również może być pomocne. Ty i twój dietetyk możecie wspólnie zaplanować swoją dietę. Aby zapoznać się z recepturami na nerki i cukrzycę, kliknij tutaj, aby odwiedzić naszą kuchnię nerkową.

Co to jest niewydolność nerek w fazie końcowej u pacjentów z cukrzycą?

Koniec niewydolności nerek w fazie końcowej lub niewydolność nerek występuje, gdy nerki nie są już w stanie wspierać pacjenta w stanie zdrowego stanu, a dializa lub przeszczep jest potrzebny. Dzieje się tak, gdy nerki funkcjonują tylko od 10 do 15 procent.

Jak leczy się niewydolność nerek u pacjentów z cukrzycą?

Po niewydolności nerek można zastosować trzy rodzaje leczenia: przeszczep nerki, hemodializę i dializę otrzewnową. Aby dowiedzieć się więcej o możliwościach leczenia niewydolności nerek, kliknij tutaj .

Czy pacjent z cukrzycą może przeszczepić nerkę?

Tak. Po uzyskaniu nowej nerki może być potrzebna wyższa dawka insuliny. Twój apetyt się poprawi, więc twoja nowa nerka rozpuści insulinę lepiej niż twój ranny. Użyjesz sterydów, aby powstrzymać ciało przed odrzuceniem nowej nerki. Jeśli twoja nowa nerka się nie powiedzie, leczenie dializą można rozpocząć, czekając na kolejną nerkę. Aby dowiedzieć się więcej na temat przeszczepu nerki, kliknij tutaj.

A co z przeszczepami trzustki?

Czasami możliwe jest wykonanie przeszczepu trzustki wraz z przeszczepem nerki. Twój lekarz może ci doradzić w tej sprawie.